سبوس برنج و خواص آن برای سلامتی

سبوس برنج از لایه دوم دانه برنج قهوه‌ای گرفته می‌شود که در سراسر جهان محبوبیت زیادی دارد و دارای ارزش غذایی بالایی است. اما چرا لایه دوم ؟ به دلیل اینکه لایه اول برنج سبوس دار سفت و محکم است و از همه مهم‌تر ارزش غذایی ندارد و ممکن است حاوی یک سری سموم باشد . زمانی که لایه بیرونی برنج از آن جدا می‌شود , دانه باقیمانده تقریبا هیچ مواد مغذی برای بدن ندارد اما سبوس آن می‌تواند به عنوان در کنار وعده‌های غذایی به تنهایی ویتامین‌ها و مواد مورد نیاز بدن را تامین کند. برای آشنایی با خواص فوق العاده سبوس برنج با ما همراه باشید.

ترکیبات سبوس برنج

سبوس برنج از آنجایی که آهن زیادی دارد در مجاورت با هوا اکسید می‌شود بنابراین بهتر است در طی فرآوری و عرضه حتما به صورت وکیوم و بسته بندی به فروش برسد. از خواص بی نظیر آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • سرشار از فیبر
  • سرشار از ویتامین‌های گروه B
  • ویتامین E
  • نیاسین
  • تیامین
  • پانتونیک اسید

سبوس برنج

سبوس برنج با شالی آن چه تفاوتی دارد ؟

به طور کلی در فرآیند برنجکوبی برنج کامل داخل دستگاه ریخته می‌شود و در ابتدا لایه اول آن یا شالی جدا می‌شود و برنج برای سفید شدن وارد مرحله بعد می‌شود که لایه دوم یا سبوس آن جدا می‌شود. بنابراین این نکته را بدانید که هر سبوسی خوراکی نیست به دلیل اینکه بسیاری از سبوس‌های بازار ممکن است دارای درصد بالایی از شلتوک یا شالی باشد و تنها درصد کمی از آن دارای سبوس با مواد مغذی باشد. وجود شلتوک در سبوس برنج به دلیل سمپاشی‌های کشاورزی ممکن است برای بدن سمی و خطرناک باشد بنابراین سعی کنید از محصول باکیفیت استفاده کنید که سبوس آن فرآوری شده باشد چرا که در غیر اینصورت اسید فیتیکش موجود در آن می‌تواند باعث پوکی استخوان و کم خونی شود.

اما نگران نباشید اگر سبوس برنجی با تکنولوژی روز دنیا تهیه شده باشد و هیچ شلتوکی در آن نباشد و با فرآوری و پایداری تولید شده باشد می‌تواند بهترین مواد مغذی را برای بدن شما به ارمغان آورد.

تفاوت سبوس برنج با شلتوک

فواید سبوس برنج برای سلامتی

سبوس برنج با ترکیباتی که دارد می‌تواند برای سلامتی فواید زیادی داشته باشد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

جلوگیری از ریزش مو

ویتامین‌های گروه B در سبوس برنج باعث تقویت ریشه مو می‌شود و می‌تواند از ریزش آن جلوگیری کند. آهن موجود در آن باعث بهبود جریان خون در پوست سر می‌شود و می تواند باعث افزایش رشد مو شود. از همه مهم تر می‌تواند از سفیدی مو جلوگیری کند.

لاغری و کاهش وزن با سبوس برنج

سبوس برنج سرشار از فیبر می‌باشد و می‌تواند کاهش اشتها موثر باشد و از پرخوری جلوگیری کند. حتی آنتی اکسیدان موجود در سبوس برنج می‌تواند باعث افزایش متابولیسم بدن و لاغری شود.

سبوس برنج

بهبود بیماری های گوارشی

سبوس برنج می‌تواند در درمان بیماری‌های گوارشی و مشکلات روده موثر باشد . فیبر موجود در این سبوس می‌تواند در درمان و رفع یبوست مفید باشد.

رفع چین و چروک پوست و شادابی آن

ویتامین E موجود در سبوس برنج سرشار از آنتی اکسیدان است و می تواند باعث شادابی و حفظ رطوبت پوست شود و از همه مهمتر از چروک شدن پوست جلوگیری کند .مواد نشاسته ای موجود در این سبوس می تواند در زیبایی و چاقی صورت صورت موثر باشند.

مناسب برای بیماران قلبی و کبدی

نیاسین موجود در سبوس برنج برای درمان بیماری‌های قلبی و کبدی بسیار مناسب است و حتی می‌تواند در کاهش کلسترول خون بسیار موثر واقع شود. پانتونیک اسید موجود در این سبوس می‌تواند باعث بهبود سیستم تنفسی شود.

درمان سنگ کلیه

فیتیک اسید موجود در سبوس برنج می‌تواد باعث کاهش جذب کلسیم توسط روده شود به همین دلیل می‌تواند در کاهش خطر ابتلا به سنگ کلیه بسیار مفید باشد.

فواید سبوس برنج برای سلامتی

تقویت سیستم عصبی

تیامین موجود در سبوس برنج می‌تواند باعث  تقویت سیستم عصبی بدن شود حتی وجود این ماده می‌تواند در تقویت قوای جنسی بسیار موثر باشد.

فهرست