بروشور وسیله‌ای است که در آن توضیحات کامل یک محصول و نحوه استفاده از آن به مخاطب عرضه می‌شود. طراحی بروشور در مقایسه با سایر طراحی‌ها عمومی‌تر است و انواع مختلفی از کسب و کارها را در بر می‌گیرد، از یک دست فروش ساده تا یک شرکت بزرگ همه می‌توانند از بروشور برای کسب و کار خود استفاده کنند.

بروشور

تفاوت عمده بروشور و کاتالوگ این است که شما در بروشور در مورد یک محصول خاص به مخاطب اطلاعات می‌دهید اما در کاتالوگ مجموعه‌ای از محصولات یا خدمات شما به مخاطب معرفی می‌شود بروشورها اندازه‌های مختلفی دارند و مطابق با سلیقه مشتری طراحی و چاپ می‌شوند. بروشور در تعداد بالا چاپ می‌شود چون قرار است در میان تعداد زیادی از مخاطبان یا مصرف‌کنندگان شما توزیع شود. بروشورها روی کاغذ هایی با گرم پایین چاپ می‌شوند بنابراین هزینه کمتری دارند.
حتما تا به حال با صحنه دور ریخته شدن بروشورها در اماکن عمومی مواجه شده‌اید؟ بنابراین اگر می‌خواهید بروشور شما وظیفه‌اش را به خوبی انجام داده، نتیجه مورد نظر را برای شما حاصل کند و برای مخاطب شما مفید باشد، بدون شک انتخاب تیمی که بتواند اصول طراحی درست را برای بروشور شما رعایت کند بسیار مهم است.

انواع بروشور

بروشورها به یکی از شکل‌های زیر طراحی و ارائه می‌شوند:

  • بروشورهای لتی: بروشور لتی به بروشوری گفته می‌شود که صفحات آن بر روی هم تا می‌خورند و به صورت مجموعه‌ای از صفحات تا شده در اختیار مخاطب قرار می‌گیرد. ویژگی اصلی این بروشورها این است که صفحات آنها نیاز به اتصال به یکدیگر ندارند.
بروشور لتی
  • بروشورهای فرمی: حالت چیدمان صحفات بروشورهای فرمی مانند کتاب است. تفاوت عمده بروشورهای فرمی با بروشورهای لتی در این است که چون در بروشورهای فرمی، صفحات از نقطه عطف به هم متصل می‌شوند، بنابراین دیدن تمام صحفات در کنار هم امکان‌پذیر نیست. در حالی‌که در بروشورهای لتی می‌توان در یک دید نیمی از صفحات را مشاهده کرد.
بروشور فرمی
  • بروشورهای اسلیپ کیس: جلد این نوع بروشور به صورت یک پوشه ساخته می‌شود و صفحات آن به صورت جدا از هم‌دیگر تهیه می‌شوند. سپس این صفحات داخل پوشه قرار می‌گیرند. به این دلیل که صفحات متن و جلد به یک دیگر متصل نیستند، جایگزین کردن متن با یک متن جدید به راحتی امکان‌پذیر است.
بروشور اسلیپ کیس

سایزهای مختلف رایج برای بروشور

از لحاظ سایز و اندازه مثل همه گونه‌های طراحی، اندازه بروشور نیز بستگی به حجم مطالب دارد. به علت تعداد صفحات، فضای زیاد و در دید نبودن همه مطالب، در بروشور امکان این که موضوع خود را به دو یا چند زبان ارائه کنید وجود دارد. اما از لحاظ اندازه دو دسته‌بندی رایج برای بروشورها وجود دارد:
بروشورهای پامفلت: به بروشوری که تعداد صفحات آن اندک و از جنس کاغذ است و روی کاغذهایی با گرم پایین چاپ می‌شود بروشور پامفلت گفته می‌شود. مانند اکثر دفترچه‌های راهنمای کالاهای مصرفی.

سایز بروشورها
  • بروشورهای لیف لت: بروشور لیف لت به بروشوری با برگه‌های کوچک گفته می‌شود که داخل بسته‌بندی‌ها مانند بسته‌بندی دارو قرار می‌گیرد و توضیحات لازم را در مورد محصول داخل بسته ارائه می‌دهد.
بروشور لیف لت
فهرست