لوگو نشانی تجاری است که یکی از اولین گام‌ها در برندسازی به حساب می‌آید. لوگوها یک جنبه مهم در بازاریابی کسب و کار هستند. اگر لوگو یک برند دیده شده و به خاطر سپرده شود آن موقع می‌توان گفت که به هدف خود رسیده اید. افراد روزانه ده ها لوگو را می‌بینند اما تنها لوگوهایی را به خاطر می‌سپارند که حرفه‌ای طراحی شده باشد. اهمیت طراحی لوگو اینجا مشخص می‌شود. هدف از طراحی لوگو ماندگاری در ذهن است. طراحی لوگو تاثیر شگرفی در موفقیت تبلیغات دارد و همین لوگو قدرت بیشتری نسبت به تبلیغاتی دارد که هزینه‌های گزافی را روی دست شما می‌گذارد. نقش لوگو حرفه‌ای را به هیچ عنوان نمی‌توان نادیده گرفت. بسیار دیده‌ایم که شرکت‌های بزرگ بر روی تابلوهای تبلیغاتی تنها از لوگو بهره می‌بردند چون خوب می‌دانند که چه قدرتی در پشت لوگو آنها نهفته است. طراحی لوگو خوب و طرح خوب، مردم را به فکر فرو می‌برد و دقت و توجه آنها را نسبت به شما بر می‌انگیزد و اگر بد باشد به سادگی از کنار آن عبور خواهند کرد.

روزانه صدها لوگو توسط افراد مختلف طراحی می‌شود، اما تنها آنهایی در نظر مخاطبان خواهد ماند که از طراحی ویژه و ایده خلاقانه بهره‌مند باشد. اگر یک لوگو دیده شد و در نظر افراد باقی ماند، می‌توان گفت که شما در کار خود موفق شده‌اید، چون هدف اصلی از طراحی لوگو، ماندگاری در ذهن است.

همانطور که دیده‌اید، برخی از شرکت‌های بزرگ در تابلوهای تبلیغاتی خود تنها از لوگو خود استفاده نمودند، این کار به این دلیل است که از قدرت تبلیغاتی که پشت لوگو خود است، اطلاع دارند.
بنابراین اگر طرح لوگوی شما خوب باشد باعث در فکر فرورفتن افراد و توجه بیشتر آنها به شما می‌شود؛ و در عوض یک لوگو نامناسب باعث می‌شود به سادگی از کنار آن عبور نمایند.

ویژگی‌های یک لوگو خوب

در این بخش قصد داریم به مواردی اشاره کنیم که باعث می شود لوگو شما به عنوان یک لوگو خوب شناسایی شود:

 1. طراحی لوگو باید به گونه‌ای باشد که مخاطب با نگاه کردن به آن بتواند تا حدودی با فعالیت و خصوصیات آن برند آشنا شود. در واقع باید با موضوع و خصوصیات برند متناسب باشد.
 2. پیچیدگی یک لوگو نشانگر زیبایی آن نیست. طراحی لوگو باید زیبا و ساده باشد. پیچیدگی آن همچنین سبب مشکل در چاپ آن در اندازه‌های متفاوت خواهد شد.
 3. رنگ نیز یک عامل مهم در طراحی لوگو می‌باشد. رنگ‌های انتخاب شده باید تناسب کامل با برند داشته باشد.
 4. داشتن ایده و خلاقیت نیز در طراحی تاثیر بسزایی دارد. طرح‌های کپی شده هیچگاه به اندازه یک طرح خلاقانه جذابیت نخواهد داشت.
 5. طراحی لوگو باید به گونه‌ای باشد که با تغییر اندازه، فرم اصلی آن تغییری نکند.

طراحی لوگو و انواع آن

در طراحی لوگو می‌توان از عناصری مانند شکل ، نوشتار، آیکن و یا ترکیبی از آنها استفاده نمود. طراحی لوگو به سه دسته تقسیم می‌شود.

 1. لوگو نوشتاری :در این لوگو از لوگوتایپ، مونوگرام و وردمارک استفاده می‌شود.
 2. لوگو تصویری: در این لوگو از آیکون، سمبل و پیکتوگرام بهره گرفته می‌شود.
 3. لوگو ترکیبی: طراحی این لوگو بر اساس ترکیبی از نوشتار و تصویر انجام می‌شود.

لوگو نوشتاری

طراحی لوگو نوشتاری به گونه‌ای است که نام برند، محصول و … به صورت ویژه طراحی می‌شود. این نوع طراحی برای شرکت‌هایی که نام آنها بسیار شناخته شده است، مناسب‌تر می‌باشد. در لوگو نوشتاری از فونت خاصی استفاده نمی‌شود، بلکه با طراحی زیبای تک تک حروف و تغییر در برخی از حروف، طرحی زیبا به وجود خواهد آمد. در طراحی این نوع لوگو باید به فعالیت آن سازمان دقت شود؛ به عنوان مثال سبک فانتزی برای یک فست فود ممکن است مناسب باشد، اما برای یک بانک یا سازمان، طرح خوبی نخواهد بود.

لوگوی تصویری

 • آیکون و سمبل
  در طراحی این نوع لوگو از المان‌ها و تصاویری که معرف برند، حرفه و شغل مورد نظر است، بهره گرفته می‌شود. در زیر تعدادی از این دسته لوگوها آورده شده است. مثلا لوگو یونیسف تصویری از مادر و کودک و برگهای زیتون می‌باشد که بیانگر هدف یونیسف که حمایت از کودکان است، اشاره دارد.
 • پیکتوگرام
  کاربرد پیکتوگرام در مواردی مانند :
  نشان دادن یک فعالیت یا رفتار از جمله عدم استعمال دخانیات، علائم راهنمایی و …،
  معرف مکان، مانند هتل و رستوران ها، برای توضیح خاصی روی یک محصول از جمله نگهداری در دمای مناسب، علائم بازیافت و … می‌باشد.
  پیکتوگرام به گونه‌ایست که همه افراد، با هر زبان و سطح تحصیلاتی آن را متوجه می شوند.

لوگوهای ترکیبی

در طراحی این نوع لوگو همان‌گونه که از نامش پیداست از ترکیب متن و تصاویر استفاده می‌شود. در این لوگو یک تصویر و یک نوشتار متناسب با برند طراحی می‌شود. در نوع لوگو باید دقت شود که نوشتار و تصویر با یکدیگر متناسب باشد. به عنوان مثال اگر لبه‌های تصویر منحنی و نوشتار هردو منحنی یا هر دو گوشه‌دار باشد، جلوه و هماهنگی بیشتری در لوگو ایجاد خواهد کرد.

طراحی لوگو موارد مهمی مانند انتخاب طرح و رنگ بندی مناسب گرفته تا اجرای خوب و دلنشین را در بر میگیرد. لوگو به صورت مختصر زمینه فعالیت تجارت شما را بیان می‌کند. پس از این اصل مهم در کسب و کار غافل نشوید.