عکاسی

عکاسی از سالیان دور تا به حال نقش مهمی در زندگی انسان‌ها داشته است که با پیشرفت تکنولوژی این امر پررنگ تر در هر زندگی و فضایی خود را نشان می‌دهد. عکاسی بسته به کاربردی که دارد در دسته‌های مختلفی قرار میگیرد.

  • پرتره
  • کودک
  • تبلیغاتی
  • اسپرت

عکاسی پرتره

عکاسی پرتره، یکی از شاخه های عکاسی است که در آن فقط از چهره انسان عکسبرداری می شود. کلمه پرتره به معنای تک چهره می باشد. یعنی فقط یک صورت در عکس وجود دارد.
این نوع عکاسی بسیار پرطرفدار است و توسط عکاسان حرفه ای و آماتور انجام می شود. عکاسی پرتره معمولا در زمینه های شخصی و خانوادگی طرفداران بیشتری دارد. چنان چه می خواهید یک عکس پرتره حرفه ای داشته باشید می توانید از یک عکاس حرفه ای کمک بگیرید. یک عکاس پرتره حرفه ای با استفاده از تکنیک های عکاسی مانند استفاده مناسب از نور، رنگ و ترکیب بندی، عکس هایی به مراتب با کیفیت تر می گیرد.
عکاسی پرتره خود انواع گوناگونی دارد. که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

· پرتره تمام قد
· پرتره پرسنلی
· پرتره هنری
· پرتره سیاسی
· پرتره تبلیغاتی
· پرتره خانوادگی

در عکاسی پرتره توجه به نکاتی مانند نحوه قرار گرفتن دوربین نسبت به سوژه، موقعیت و حالت سوژه، لنز مورد استفاده، پس زمینه عکاسی، کادربندی و نورپردازی ضروری است. برای داشتن یک عکاسی پرتره حرفه ای بهتر است قبل از انجام عکاسی با سوژه در مورد علایق، کار و سرگرمی های او گفت و گو کرد تا بتوان عکس های مناسب شخصیت سوژه تهیه نمود.

عکاسی کودک

عکاسی کودک یکی از شاخه های پرطرفدار عکاسی است. یک کودک در اکثر موارد می تواند سوژه مناسبی برای یک عکس خوب باشد. والدین دوست دارند دوران مختلف رشد کودک خود از نوزادی تا نوجوانی و حتی جوانی او را ثبت کنند.
اگر این عکس ها توسط افراد حرفه ای گرفته شوند از نظر مهارت فنی مورد توجه قرار می گیرند و هر لحظه را می توان تقریبا به همان واقعیتی که خود لحظه بوده است در یک عکس حفظ کرد.
کودکان برای همکاری با عکاس بهترین سوژه ها هستند. کودکان بی هیچ مقدمه ای وارد فضای عکاسی می شوند و به صورت خستگی ناپذیری برای نشان دادن خود و ژست گرفتن با عکاس همکاری می کنند. زیرا کودکان به طور طبیعی خستگی ناپذیر هستند. حتی اگر صبرکودکی برای ایستادن جلوی دوربین تمام شود و خود را سرگرم انجام کار دیگری کند، تبدیل به سوژه بهتری برای عکاسی خواهد شد و فضای جدیدی برای عکس ایجاد خواهد کرد.

عکاسی اسپرت

امروزه عکاسی اسپرت طرفداران بسیار زیادی دارد. این نوع عکاسی نیازمند به کارگیری خلاقیت و مهارت است. یکی از دلایل علاقه مندی افراد به این نوع عکاسی بیرون رفتن از فضای بسته و محدود نبودن به وسایل و تجهیزات آتلیه ها می باشد.
یکی از موارد پر کاربرد عکاسی اسپرت، عکس های مربوط به عروس و داماد است. این عکس ها شامل خود جشن عروسی نمی شوند و معمولا مربوط به دوران نامزدی و ماه عسل هستند که بهترین زمان برای گرفتن عکس های اسپرت می باشند.
عکس های اسپرت به دلیل ساده و طبیعی بودن مکان ها و نوع لباس ها بسیار دلنشین هستند. یک عکاس حرفه ای باید بتواند این سادگی و راحتی را به خوبی نمایش دهد.
بهترین مکان ها برای عکاسی اسپرت طبیعت است. این طبیعت می تواند یک مکان خاص در دل یک کویر یا یک جنگل سبز یا ساحل زیبا باشد. انتخاب مکان مناسب برای عکاسی اسپرت با توجه به سلیقه و خلق و خوی افراد انجام می گیرد.

عکاسی تبلیغاتی

عکاسی تبلیغاتی شامل عکس هایی است که برای اهداف تبلیغاتی گرفته می شوند. عکس های تبلیغاتی بسیار پر کاربرد هستند و در مواردی مانند بروشورها، منوها، بنرهای تبلیغاتی و غیره کاربرد دارند. هدف اصلی عکاسی تبلیغاتی معرفی و فروش کالا یا خدمات می باشد و روش های زیادی برای استفاده مناسب و به جا از عکس ها در انواع تبلیغات وجود دارد.
یک عکس تبلیغاتی مناسب و زیبا عکسی است که نوع، اندازه و رنگ کالا دقیقا با خود محصول مطابقت داشته باشد. در واقع مخاطب باید با نگاه کردن به تصویر به خوبی به تمام خصوصیات کالا پی ببرد. نکته دیگری که در عکاسی تبلیغاتی پراهمیت است جذابی و گیرایی تصویر است. پس می توان گفت یه عکس تبلیغاتی حرفه ای عکسی است که بیننده با مشاهده آن تمام اطلاعات محصول را به درستی دریافت کند و همزمان زیبایی جذابی عکس برای او مجذوب کننده باشد.

فهرست